Saveti za buduće vozače-Prvi korak:Prijava za auto-školu

U današnje vreme se gotovo podrazumeva da svako ko je punoletan upiše auto-školu. Posedovanje vozačke dozvole je nešto što je čak i u mnogim poslovima postalo obavezno, pa odavno ne iznenađuje činjenica da se u oglasima za posao navodi da je vozačka dozvola (uglavnom B kategorije) obavezna. Mnoge firme obavljaju terenski posao i potrebno im je da njihovi zaposleni imaju iskustvo u vožnji. U tekstu koji sledi detaljno će biti opisano kako izgleda prijava za auto-školu, kao i od čega se sastoji obuka.

Izbor auto-škole

Kada je reč o izboru auto škole, on je izuzetno širok, i iz godine u godinu je sve veći. U skoro svakom delu grada ili manjem mestu postoji makar jedna auto-škola, a najčešće je i više njih. Svaka auto-škola ima svoje prostorije, gde je potrebno otići i detaljno se raspitati o uslovima upisa, kao i šta podrazumeva prijava za auto-školu. Auto-škole imaju instruktore koji obučavaju kandidate, kao i različita vozila, pa kandidat može izabrati na kom vozilu će se obučavati. Takođe, možda nije loš savet da auto-škola koju kandidat izabere bude u blizini mesta stanovanja ili mesta gde radi ili provodi veći deo dana. To bi olakšalo odlazak na časove, kao i dogovore sa instruktorom oko termina praktičnih časova.

Kako izgleda prijava za auto-školu

Kada se kandidat odluči za određenu auto-školu, potrebno je da se popuni prijava za auto-školu. Uglavom je to moguće uraditi onlajn, preko sajta izabrane auto-škole. Prijava za auto-školu sadrži nekoliko kratkih pitanja koja se uglavnom tiču ličnih podataka, kao i toga za koju vrstu obuke, odnosno kategorije za koju je kandidat zainteresovan. Kada se popuni prijava, auto-škola će u najkraćem mogućem roku kontaktirati sa kandidatom i izneti ponudu koju ima, odnosno u koje vreme može da započne obuka, na kom vozilu i koji instruktor je slobodan da izvrši obuku.

Šta podrazumeva obuka za B kategoriju

Pošto je B kategorija jedna od najčešće izabranih kategorija, u daljem tekstu biće reči o tome kako izgleda obuka upravo za tu kategoriju, nakon što se izvrši prijava za auto-školu. Za razliku od nekadašnjih obuka, kada se vozački ispit sastojao iz teorijskog dela koji je podrazumevao polaganje testova za koje se kandidat individualno spremao, današnja teorjska obuka podrazumeva pohađanje teorijske nastave. Teorijska nastava se održava u prostorijama auto-škole, a sprovode je licencirani predavači.  Nakon što kandidat odsluša teorijsku nastavu, polaže test o pravilima saobraćaja, što se takođe polaže u prostorijama auto-škole. Rezultati testa se saznaju ubrzo nakon završenog ispita. Da bi se započela praktična obuka, kandidat treba da u auto-školu donese lekarsko uverenje kojim dokazuje da je sposoban za upravljanje motornim vozilom. Takvo uverenje se dobija nakon niza pregleda koji se mogu obaviti i u državnim i u privatnim domovima zdravlja. Takođe, deo vozačke obuke predstavlja i obuka iz prve pomoći, koju sprovode stručna lica iz Hitne pomoći. Oni kandidate uče tome kako se pruža pomoć povređenom učesniku u saobraćaju, kao i osnovama prve pomoći. Nakon toga se pristupa praktičnoj obuci, koja traje 40 časova i tek nakon tih časova kandidat može konačno da polaže vozački ispit.