Nekoliko bitnih činjenica o apostille pečatu

Ukoliko se malo bolje informišete, videćete da se radi o nekoj vrsti međunarodnog pečata koji služi za overu pojedinih dokumenata, koji se pri tom koristi i važi u svim onim zemljama koje su potpisnice Haške konvencije (reč je o stotinak zemalja). Kada dokument ima na sebi apostille pečat on automatski postaje međunarodni i oslobođen je bilo kakve druge overe. 

Osnovna svrha apostille pečata je overa pečata i potpisa na nekom originalnom dokumentu. To znači da se ovom vrstom štambilja ne overava tačnost sadržaja dokumenta, već pečat i potpis koji taj dokument sadrži. 

Po čemu se apostille pečat razlikuje od drugih pečata?

Kada kažemo apostille pečat, ovde ne mislimo na neki mali obični pečat. Najčešće zauzima pola strane prilikom overe nekog dokumenta. U zavisnosti od toga u koju zemlju idete zavisi i to da li će biti potreban prevod samog apostille pečata ili ne. 

Za koja se sve dokumenta može koristiti apostille pečat?

Ovde se misli na sva ona dokumenta koja su direktno izdata od strane nekog državnog organa, sudija ili sudskih izvršitelja, izjave izdate neposredno od javnog beležnika kao i svi izvodi iz matičnih knjiga (izvod iz matične knjige rođenih, izvod iz matične knjige venčanih i sl.). Takođe, može se koristiti i za overu diploma, svedočanstva, uverenja o državljanstvu itd. 

Gde se zapravo izdaje apostille pečat?

Da biste overili neki dokument ovim štambiljem, treba da odete u osnovni sud u obližnjem gradu. Preporuka je da da pre nego što odete u sud platite predviđenu taksu, kao i da sa sobom ponesete originalan dokument i jednu njegovu kopiju. 

Istorija apostille pečata

Sam pojam apostille pečata je definisan 1961. godine u Hagu kada je u ovom gradu doneta uredba (tzv. Haška konvencija) o ukidanju potrebe legalizacije stranih dokumenata. Danas je skoro stotinak zemalja potpisalo ovu konvenciju, a i naša zemlja je među njima. 

Koja dokumenta se ne overavaju apostille pečatom?

Reč je o dokumentima koja imaju veze a nekim carinskim ili trgovinskim poslom između dve strane zemlje. 

Da li se dokument prvo prevodi pa se onda stavlja apostille pečat?

S obzirom da je prilikom apliciranja za dobijanje vize u neku stranu zemlju potrebno obezbediti prevod svih dokumenata sa srpskog na maternji jezik koji je ujedno i službeni jezik u koju se putuje, postavlja se pitanje kada je pravo vreme za overu dokumenta apostille pečatom, da li pre ili nakon prevoda? Odgovor se može razlikovati od zemlje do zemlje. Apostille pečat se može staviti pre ili nakon prevoda dokumenata, sve u zavisnosti kako je zakonom definisano

Savet plus: pre nego što krenete u potragu za sudskim tumačem, raspitajte se da li je pre prevoda potrebno overiti dokumenta apostille pečatom ili ne. Neretko se dešava da je za putovanje u neku stranu zemlju potreban i prevod samog apostille pečata od strane sudskog tumača. 

Ko je nadležan za stavljanje apostille pečata na neki dokument?

Već smo napomenuli da se apostille pečat koristi u lokalnom osnovnom sudu grada u kojem živite. Osoba koja je zadužena za overu ovom vrstom međunarodnog štambilja jeste predsednik tog suda.