Starački domovi – sjajan ambijent uz socijalnu interakciju

Benefiti koje imaju današnji starački domovi u velikoj meri se razlikuju u odnosu na nekolicinu koja je postojala prethodnih decenija, zahvaljujući boljoj opremljenosti, akcentu na društvenosti i inovativnim sadržajima. Moderne ustanove ovakvog karaktera u fokusu imaju starije osobe, njihove potrebe i želje, kao i besprekornu negu u svakom trenutku boravka. 

Starački domovi ne znače danas gubitak samostalnosti i nezavisnosti, već naprotiv dobijanje većeg stepena slobode i osnaživanja tela i duha uz posvećenost negovanju i zdravstvenoj zaštiti. Važno je analizirati sam ambijent koji imaju savremene ustanove za negu starih lica, kao i društvenu dimenziju koja obuhvata njihovu uključenost, interakciju i socijalizaciju.

Uređenost prostora u skladu sa savremenim trendovima

Kada se razmatraju uslovi za život koje pružaju starački domovi ili domovi za stare, oni imaju osavremenjen ambijent zahvaljujući kojima daju korisnicima čitav spektar olakšica. Naime, ustanove starije generacije su renovirane, a često se mogu pronaći i nove gradnje privatnog karaktera. 

Prostorije su raskošne i veće površine, obezbeđujući lako kretanje korisnicima, kako kada su u pitanju sobe i hodnici, tako i sale za obroke, druženja, hodnici i drugo. Starački domovi imaju svoja dvorišta za šetnju sa klupama i mirnim krajolicima. Oprema je savremena – tu su ordinacije sa svim aparatima za preglede lekara, internet mreža, televizijski i muzički uređaji, alarmni sistemi i mnogo toga drugog.

Posvećenost svakom korisniku se podrazumeva

Isticanje individualnosti, ličnih potreba i želja imperativ je poslovanja i fokus koji imaju današnji starački domovi. To znači da svako može da organizuje vreme onako kako želi – da ide u šetnju, igra šah ili domine, gleda televiziju, učestvuje u razgovorima, uz dobijanje kompletne nege, medicinske i druge pomoći, ishrane i higijene. 

Takođe, starački domovi ističu i timski duh, zajedništvo i funkcionisanje poput velike porodice, tako da se korisnici ne mogu osećati usamljeno, niti će im biti dosadno. Podrazumeva se realizacija svih pregleda u ustanovi, ili organizovan prevoz do drugih domova zdravlja ili bolnica radi analiza, a sve u cilju unapređivanja njihovog psihičkog i fizičkog stanja. 

Socijalna interakcija je veoma značajna za zadovoljstvo

Društvena uključenost koju obezbeđuju starački domovi značajna je prednost ovakvih ustanova za sve korisnike, a naravno i za članove njihovih porodica koji će ih obilaziti vedre i nasmejane. U okviru ustanova organizuju se različiti događaji rekreativnog karaktera – zajedničke šetnje i izleti, takmičenja u šahu, igri karata, domina i drugih, zatim veženju i pletenju, kuvanju, kao i muzički spektakli, proslave rođendana, godišnjica i slično. 

Sve to, važno je za razvijanje svesti o zajedništvu koju akcentuju starački domovi, otklanjanje osećaja usamljenosti, brige i bezvoljnosti, jer tome nema mesta u ustanovama koje okupljaju srodne generacije ljudi. Kako bi se korisnici lepo osećali, prepušta im se pružanje ideja, pokazivanje kreativnosti i podsticanje preuzimanje inicijative za učestvovanje u različitim događajima u domovima, ali i izvan njih. 

Sjajan ambijent, socijalna interakcija i društvenost, osnovne su karakteristike koje imaju starački domovi novog vremena, i uslovi su neuporedivi sa nekadašnjim ustanovama ovog i srodnog karaktera. Ulaže se maksimalna posvećenost negovanju i ličnim potrebama svakog pojedinca, prostor se unapređuje i osavremenjuje u kontinuitetu, a sve to u cilju olakšavanja svakodnevnice korisnicima.