Najplemenitiji metali u prirodi upravo su zlato i srebro, ipak veća zastupljenost upravo je zapažena kod srebra. Prirodni sastav srebra u samoj zemljinoj unutrašnjosti praćena je sadržajem olovne i cinkove rude čija se ekstrakcija potpuno razlikuje. Ovaj metal se smatra plemenitim metalom, a sa svojim sastavom se može naći u čistom, odnosno elementarnom stanju ili u vidu jedinjenja sa drugim metalima.
Srebro se smatra veoma korisnim metalom u smislu provodljivosti elektriciteta i toplote, osobine mekoće pogoduju izradi veoma lepih komada nakita. Odmah nakon zlata kao sirovine za štednju i investiciju nalazi se ovaj plemeniti metal, a odmah zatim naftni derivati.
Osobine koje definišu cenu investicionog srebra na tržištu
Njegova najznačajnija upotreba osim u industriji i proizvodnji nakita, određena je kovanicama novca kao materijalnog dobra za dalju štednju. Najčešće se vrši ušteda odnosno investira u srebrne poluge kao vid efektivne štednje. Kada je u pitanju investiciono srebro cena je definisana gramažom samog finalnog proizvoda i čistoće metala.
Najisplativija štednja investicionog srebra ostvarena je putem srebrnih poluga, a nešto ređom pojavom nakita. Osnovni razlog nešto manje štednje ovog metala kao nakita, opisana je dekorativnim odnosno raznim formama i oblicima za čiju je izradu neophodno više modela.
Investiranjem u srebro u obliku nakita smatra se gubitkom jer je za proces obrade potrebno mnogo više čistih sirovina nego za njegove poluge. Investiciono srebro u obliku poluga, može se smatrati dugoročnim vidom efektivne štednje.
Srebro kao alternativa i njegova povoljnost i isplativost
U odnosu na razvoj tržišta i skupoću naftnih sirovina određena je i potražnja srebra za investiranje, odnosno za efektivnu štednju. Iako je u odnosu na zlato srebro daleko jeftinija varijanta štednje, nije isključena pogodnost opisanog modela štednje. Pojedine kompanije svoje bogatstvo na tržištu rada mere ukupnim udelom i jednih i drugih poluga.
Kada posmatramo moć poskupljenja veoma važnih sirovina za ekstrakciju plemenitih metala, značajna je kupovna moć jeftinijeg odnosno povoljnijeg metala poput srebra. U odnosu na cenovni rast zlata, srebro je takođe povoljnije ali uz planirani trend štednje može biti isplativije.
U odnosu na globalno tržište i njegovu eksploataciju, neophodno je sagledati sektor kapitala traženih kompanija. Neophodno je napomenuti pojavu srebra u samoj unutrašnjosti zemlje koja nije uvek i veoma retko u čistom stanju, pa se njegova ekstrakcija može smatrati izazovnom u odnosu na čiste primese zlata u prirodi.
Ovaj plemeniti metal ima odlične i veoma dobro istražene potencijale, kako za proizvodnu svrhu tako i za efektivan način štednje. Trend štednje u vidu poluga ovog plemenitog metala je sve više zastupljen, naročito sa aspekta udruženog delovanja za zlatom.
Potencijal plemenitih metala u procesu industrijskog razvoja
Kada posmatramo potencijale plemenitih metala u odnosu na druge metale sličnih performansi, značajno je napomenuti proces industrijskog razvoja. Srebro kao primer, za proces proizvodnje i vid štednje poseduje pozitivne osobine tranzicije. Njegova cena za proces investiranja definisana je američkim dolarom odnosno tamošnjom berzom metala.
Dekarbonizacija je gotovo nemoguća bez prisustva ovog metala, pa se može smatrati pozitivnim metalom i nezamenljivim u opisanom procesu. Pomenuta osobina održava njegovu stalnu cenu, odnosno dostupnost na berzama za trgovinu. Kapaciteti za njegovo iskorišćenje u elementarnom stanju su veliki, prožeti kroz gotovo sve industrijske grane ali najvažniji aspekti usmereni su na procesni način štednje odnosno efektivne investicije srebrnih poluga.