
Ustanove koje se bave besprekornom i potpunom negom osoba u poznijem životnom dobu, jesu starački domovi koji su danas sinonim za inovativnost i savremenost. Ne samo da pružaju usluge čuvanja starijih osoba, već se bave kompletnom zdravstvenom zaštitom, organizuju sadržaje i aktivnosti koje raduju korisnike i čine im dan lepšim i kvalitetnije provedenim.
Postoji nekoliko broj rešenja kada je u pitanju nega starijih osoba – briga članova porodice, zatim usluge čuvanja od strane angažovanih lica i pomoć u kući, ali nijedna nije profesionalna i izvodljiva uvek u trajanju od 24 sata dnevno i 7 dana u nedelji. To je karakteristika upravo koju imaju moderno opremljeni starački domovi, tako da im se broje prednosti.
Lekarski pregled prilikom prijema u dom
Kada se osobe odluče da je pravi trenutak da starački domovi postanu njihov novi dom, prilikom apliciranja neophodno je da obave i redovan lekarski pregled, uz odlazak i kod specijalista ukoliko imaju određene tegobe, oboljenja i samim tim donesu izveštaje o svom stanju. Nakon toga, preporučuje se određeni starački dom koji u potpunosti odgovara zdravstvenom stanju korisnika, posebno ukoliko je potreban boravak na intenzivnoj nezi, u jednokrevetnim sobama, sa posebnim tretmanima i na specijalnim odeljenjima.
Kako neke ustanove nemaju sve prethodno navedene uslove, preporučuju se odgovarajući starački domovi kada se razmotri konkursna dokumentacija i zdravstveno stanje korisnika.
Redovna terapija, pregledi i kontrole
Medicinsku zaštitu koju pružaju starački domovi čine i proveravanje njihovog stanja uz redovne i kontrolne preglede, kako kod lekara opšte prakse, tako i kod specijalista. Naime, organizuje se dolazak doktora ili odlazak korisnika u drugu ustanovu radi pregleda, dobijanja terapija i provere napretka određenih parametara zdravlja. U domovima se vrše i analize, dostupne su ordinacije, a medicinsko osoblje je takođe brojno.
Zdravstvena zaštita je potpuna – medicinske sestre dele redovno terapiju, vode računa o pritisku, kretanju i ukupnom stanju pacijenata, tako da oni mogu biti potpuno bezbrižni, kao i njihove porodice. Dodatno, realizuju se i razgovori sa psiholozima i psihijatrima, kao deo brige o mentalnom zdravlju korisnika.
Ishrana, fizička kondicija i svakodnevnica
Današnji starački domovi vode računa o svakom aspektu života svojih korisnika, pa tako i kada je u pitanju redovnost ishrane i pravilne navike u ovom pogledu. U skladu sa savetima nutricionista, predlaže se određeni režim ishrane – dijetete, vitaminski sadržaji, obroci za dobijanje kilograma i slično. Ishrana je bitan element fizičke kondicije, jačanja mišićne muskulature i zglobova, što je čini značajnim faktorom zdravlja.
Pored toga, bavljenje fizičkom aktivnošću starački domovi vrše tako što organizuju šetnje i izlete, a u skladu sa preporukama lekara i fizikalne terapije, vežbanje i slično. Sve to, zavisi od zdravlja ljudi i saveta doktora kako bi se ojačali mišići, zglobovi i generalno poboljšale funkcije organa i metabolizma. Cilj je oporavak korisnika, povećana samostalnost, lakše kretanje i druga unapređenja koja će im mnogo značiti.
Moderno opremljeni starački domovi pružaju veliki broj benefita korisnicima u domenu zdravstvene zaštite i posvećivanju pažnje svakom aspektu njihovog zdravlja. Svakodnevno se vodi računa o njihovim terapijama i pregledima, zatim ishrani, fizičkoj aktivnosti i mentalnom zdravlju, socijalizaciji, kako bi bili zadovoljni i samostalniji.